AP-SS - Air pad with stainless steel body, choice of cotton or fiberglass diffuser cloth, and stainless steel 16 mesh diffuser screen
| Length: | 7-1/2" (190.5 mm) |
|---|---|
| Width: | 3-3/4" (95.2 mm) |
| Pad Height: | 1/2" (12.7 mm) |
| Stem Length: | 2" (50.80 mm) |
| Body: | Zinc-plated steel or stainless steel |
| Diffuser Cloth: | Up to 180°F - cotton canvas, up to 600°F – fiberglass |
| Diffuser Screen: | 16 mesh (galvanized steel or stainless steel type 316) |
| Gasket: | Neoprene |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region