Extended flexible hanging BMRX extensions for use in heavy falling material
A rugged, flexible 8 mm steel cable in custom lengths 4” to 14’ long is attached to a top-mounted rotary.
This vertically oriented extension measures further down into the bin to prevent overfilling or to protect valuable sensors at the top of the bin.
A BinMaster expert will help you configure your custom rotary!
| Means of Measurement | Rotary Paddle |
|---|---|
| Measurement Type | Point Level |
| Medium | Solids |
| Voltage | 115 VAC |
| Outputs | Relay DPDT 10 Amp - 250 VAC max |
| Ambient Temperature | -40°F to +185°F (-40°C to +85°C) |
| Process Temperature | Up to +240°F (116°C) |
| Approvals | CSA/US Class I, Groups C & D and Class II, Groups E, F & G |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Mounting | 1.25" NPT |
| Conduit Entry | 0.75" NPT |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region
Extended Rotary Level Indicators from BinMaster