Measure levels of solids or liquids with the NCR-86 with a plastic horn antenna. Precise to ≤1 mm at distances up to 393 feet. An optional swivel mount provides aiming flexibility. Operates accurately in excessive dust, hot steam, and extreme noise.
This radar level sensor is easily configured using the BinMaster Sensor App on your phone or PC, or via the BinDisc module, ensuring fast setup for any application. Monitoring inventory becomes effortless with the NCR-86, with access through BinCloud software to deliver current, accurate bulk material levels on a phone, tablet, or PC.
With options including aluminum, plastic, or stainless-steel housings, 2- or 4-wire 4-20 mA/HART and Modbus outputs, and multiple mounting options, the NCR-86 adapts to diverse and extreme environments. Its robust construction, rugged enclosures, and encapsulated electronics guarantee reliable and safe operation, and optional certifications, including CSA, ATEX, or IEC approvals, are available for added assurance.
Plastic Horn Antenna NCR-86
-
Lightweight, corrosion-resistant PVDF antenna
-
Excellent for chemicals, water, wastewater, and food-grade applications
-
Handles condensation and buildup with reliable performance
-
Cost-effective solution for liquid and slurry measurement
| Means of Measurement | Radar |
|---|---|
| Measurement Type | Continuous Level |
| Medium | Solids, Liquids |
| Voltage | 9.6-48 VDC, 90-253 VAC |
| Outputs | MODBUS protocol, 4-20 mA / HART |
| Ambient Temperature | -40°F to +176°F (-40°-to +80 °C) |
| Process Temperature | Up to +176°F (80°C) |
| Approvals | Contact factory for latest updates. |
| Enclosure Type | NEMA 4X, NEMA 6P |
| Enclosure Material | Die cast aluminum, Plastic, Stainless Steel |
| Mounting | Flanged |
| Conduit Entry | 0.5" NPT or M20 |
| Range | 394 ft. (120 M) |
BinMaster's NCR-86 Radar
NCR-86/NCR-80 Quick Start
Wire a BinMaster NCR-86 Sensor
Wire an NCR-86/NCR-80 to a Digital Panel Meter