3D Level Scanner - MVL is for use in multiple scanner systems that include the 3D visualization feature. It features a 7.67” diameter horn, 20-36 VDC, 4-20 mA output, Modbus, and RS-485 communications. When used in a multi-scanner system, it provides accurate readings of level and volume for stored materials based on two or more synchronized MVL units.
The multiscanner system provides an analog output which represents (as a default value) the overall volume of the contents of the entire silo. Unit comes with internal LCD display and 3DVision software. A controller (purchased separately) calculates volume and unifies the visualization by integrating data from multiple scanners. Appropriate for silos up to 200’ tall. One year warranty.
Standard: FM listed for Class I, II, Division 1, Groups C, D, E, F & G.
High Temp: HT for high temperatures up to 365°F
| Means of Measurement | 3D Acoustic |
|---|---|
| Measurement Type | Continuous Level |
| Medium | Solids |
| Voltage | 20-32 VDC |
| Outputs | 4-20 mA, MODBUS protocol, RS-485 |
| Ambient Temperature | -40°F to +185°F (-40°C to +85°C) |
| Process Temperature | Standard: Up to +176°F (80°C), High Temp: Up to 365°F |
| Approvals | CFM Intrinsically Safe Class I, II, Division I, Groups C, D, E, F, G (US & Canada) |
| Enclosure Type | IP 67 |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Mounting | Mounting Flange |
| Conduit Entry | 0.5" NPT |
| Range | 200 ft. (61 M) |
BM 3DLevelScanner Introduction
3D LevelScanner for Inventory Management