This model of the CNCR-400 radar level sensors features a digital readout on the sensor face and a programmable colored indicator light ring that makes the sensor status visible from a distance. It measures up to 49 ft. (15 m) and is designed for level measurement in hygienic processes in the food, beverage, and pharmaceutical industries.
The CNCR-400 80 GHz radar level sensor is a non-contact measurement device for process level monitoring. This compact sensor, measuring just 6 inches in length and 1.5 inches in diameter, is ideal for automated inventory monitoring in compact storage tanks, mixers, or vessels with agitators. It excels in sanitary processing environments and delivers precise readings even in challenging conditions such as turbulence, condensation, and buildup.
The CNCR-400, a Bluetooth-enabled radar level sensor, is set up using the BinMaster Sensor App and seamlessly integrates with control systems using an IO-Link. But what truly sets it apart is its compatibility with BinCloud® inventory management software. This feature enables real-time monitoring and automated alerts across multiple sites, accessible from a phone, tablet, or PC, giving you a sense of security and control over your inventory.
| Means of Measurement | Radar |
|---|---|
| Measurement Type | Continuous Level |
| Medium | Solids |
| Voltage | 12-35 VDC |
| Outputs | 4-20 mA, IO-Link, NPN/PNP |
| Ambient Temperature | -40°F to +158°F (-40°C to +70°C) |
| Process Temperature | Up to +266°F (130°C) |
| Approvals | Contact factory for latest updates. |
| Approvals | Ordinary Locations (non-hazardous) |
| Enclosure Type | IP 66, IP 67, IP 69 |
| Enclosure Material | Plastic, Stainless Steel |
| Mounting | .75" NPT, 1" NPT |
| Range | 49 ft. (15 M) |