Measure solids or liquids at distances up to 393 feet with the NCR-86 metal-jacketed level sensor. This versatile radar level sensor has built-in 80 GHz frequency making it adaptable to material of any bulk density or specific gravity.
This radar level sensor is easily configured using the BinMaster Sensor App on your phone or PC, or via the BinDisc module, ensuring fast setup for any application. Monitoring inventory becomes effortless with the NCR-86, with access through BinCloud software to deliver current, accurate bulk material levels on a phone, tablet, or PC.
With options including aluminum, plastic, or stainless-steel housings, 2- or 4-wire 4-20 mA/HART and Modbus outputs, and multiple mounting options, the NCR-86 adapts to diverse and extreme environments. Its robust construction, rugged enclosures, and encapsulated electronics guarantee reliable and safe operation, and optional certifications, including CSA, ATEX, or IEC approvals, are available for added assurance.
Metal Jacketed NCR-86
-
Rugged stainless steel construction for harsh industrial environments
-
Ideal for abrasive materials, high temperatures, and outdoor installations
-
Designed for mining, cement, aggregates, and heavy-duty processing
-
Long-lasting durability with minimal maintenance
| Means of Measurement | Radar |
|---|---|
| Measurement Type | Continuous Level |
| Medium | Solids, Liquids |
| Voltage | 9.6-48 VDC, 90-253 VAC |
| Outputs | MODBUS protocol, 4-20 mA / HART |
| Ambient Temperature | -40°F to +176°F (-40°-to +80 °C) |
| Process Temperature | Up to +176°F (80°C) |
| Approvals | Contact factory for latest updates. |
| Approvals | Hazardous Locations |
| Enclosure Type | NEMA 4X, NEMA 6P |
| Enclosure Material | Die cast aluminum, Plastic, Stainless Steel |
| Mounting | Swiveling Flange |
| Conduit Entry | 0.5" NPT or M20 |
| Range | 394 ft. (120 M) |
BinMaster's NCR-86 Radar
NCR-86/NCR-80 Quick Start
Wire a BinMaster NCR-86/NCR-80
Wire an NCR-86/NCR-80 to a Digital Panel Meter