This radar level sensor measures solids or liquids! The NCR-86 mounts simply through a 1.5” NPT threaded connection. It is compact and lightweight, yet resistant to interference from dust, steam, and noise. Performs accurately in excessive temperatures and high-pressure vessels.
This radar level sensor is easily configured using the BinMaster Sensor App on your phone or PC, or via the BinDisc module, ensuring fast setup for any application. Monitoring inventory becomes effortless with the NCR-86, with access through BinCloud software to deliver current, accurate bulk material levels on a phone, tablet, or PC.
With options including aluminum, plastic, or stainless-steel housings, 2- or 4-wire 4-20 mA/HART and Modbus outputs, and multiple mounting options, the NCR-86 adapts to diverse and extreme environments. Its robust construction, rugged enclosures, and encapsulated electronics guarantee reliable and safe operation, and optional certifications, including CSA, ATEX, or IEC approvals, are available for added assurance.
Threaded NCR-86
-
Compact design with easy threaded mounting (NPT)
-
Perfect for smaller tanks, vessels, and tight installation spaces
-
Quick installation with minimal hardware required
-
Versatile for both solids and liquids across multiple industries
| Means of Measurement | Radar |
|---|---|
| Measurement Type | Continuous Level |
| Medium | Solids, Liquids |
| Voltage | 9.6-48 VDC, 90-253 VAC |
| Outputs | MODBUS protocol, 4-20 mA / HART |
| Ambient Temperature | -40°F to +176°F (-40°-to +80 °C) |
| Process Temperature | Up to +176°F (80°C) |
| Approvals | Contact factory for latest updates. |
| Enclosure Type | NEMA 4X, NEMA 6P |
| Enclosure Material | Die cast aluminum, Plastic, Stainless Steel |
| Mounting | Threaded |
| Conduit Entry | 0.5" NPT or M20 |
| Range | 80 ft. (24 M) |
Wire an NCR-86/NCR-80 to a Digital Panel Meter
NCR-86/NCR-80 Quick Start Setup
Wire a BinMaster NCR-86
Wire an NCR-86/NCR-80 to a Digital Panel Meter